pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

V „pokojíčku“ na jihlavském náměstí se už brzy zabydlí pět vzrostlých stromů. Kolem jednoho vznikne posezení

Na jihlavském Masarykově náměstí se na jaře plánuje vysadit pět nových stromů, konkrétně půjde o jerlíny japonské. Dohromady vytvoří kruh a kolem jednoho z nich se lidé mohou těšit na posezení. Zeleň přibude v takzvaném „pokojíčku“, což je podle architektů místo mezi Mariánským sloupem, kašnou a zastávkou MHD.

Než se však začne se sázením stromů, které jsou v současnosti uskladněny u Správy městských lesů Jihlava, je nutný archeologický průzkum. Navíc je potřeba v místech, kde budou stromy stát, udělat vhodné prostředí se strukturním substrátem. „Protože stromy v městském prostředí trpí nejen nedostatkem vody, ale i nedostatkem půdního vzduchu, budou zasázeny do speciálního substrátu, který by jim měl zajistit přístup k pro jejich dobrý růst oběma důležitým substancím,“ vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková. Doplnila, že stejný substrát byl již použit u výsadeb ve Vrchlického ulici, kde se zatím velmi osvědčil.

Celý pokojíček do prázdnin 

U stromů je potřeba vybudovat také novou regulaci. „Zemina je do hloubky skoro dvou metrů extrémně propustná. Bude tedy nutné vytvořit vrstvu, která dokáže zadržet takové množství vody, které budou jerlíny pro dobrý růst potřebovat a která současně zabrání nežádoucím průsakům vody do jihlavského podzemí,“ dodala Katarína Ruschková.

Pětice jerlínů by měla být na jihlavském náměstí vysázena nejpozději v březnu či dubnu, celý „pokojíček“ by pak měl být dokončen do prázdnin. 

Stromy budou na Masarykově náměstí přibývat i do budoucna. Počítá se s celkem 105 dřevinami. V současnosti jich je tam 58. „Bohužel se ale nevyhneme kácení. V současnosti necháváme dožít například lípy u morového sloupu. Jakmile ale začnou být pro kolemjdoucí nebezpečné, budeme je muset odstranit. Stromy, se kterými projekt revitalizace Masarykova náměstí počítá, budeme postupně nahrazovat,“ upozornila vedoucí odboru životního prostředí.

Kolik bude revitalizace stát? 

Vybudování prvního „pokojíčku“ bude stát přibližně 2,7 milionu korun. Přesnější konečná cena však bude známa až po výběru zhotovitele. „Předpokládáme, že celá revitalizace náměstí bude stát více než 200 milionů korun, její dokončení je plánováno do konce roku 2030 a rádi bychom pro financování této akce využili evropské dotace,“ řekla již dříve primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Revitalizaci Masarykova náměstí odstartuje sázení stromů v „pokojíčku“. Prohlédněte si výsledek

Jihlavské Masarykovo náměstí se zazelená. A to už příští rok na jaře, kdy v rámci akce s názvem Revitalizace Masarykova náměstí začne první etapa výsadby stromů.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Magistrát města Jihlavy | Zdroj Ježkovy oči

Štítky Masarykovo náměstí, zeleň, pokojíček, revitalizace, výsadba, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.