úterý 21. září 2021 Matouš

Záchranné složky nacvičovaly únik chlóru v jihlavském bazénu Evžena Rošického

Rušno bylo dnes ráno po osmé hodině v prostoru chlórovny na bazénu Evžena Rošického v Jihlavě. Pracovníci tam pomocí zvukového signálu zjistili únik chlóru. Zaměstnanec Služeb města Jihlavy (SMJ), které bazén provozují, ohlásil šíření chlóru krajským hasičům a došlo k evakuaci zaměstnanců z prostoru úpravny vody. Tak zněl scénář cvičení hasičů, které mělo vyzkoušet připravenost záchranných složek i na takové situace.

„Na zásah vyjely jednotky stanice Jihlava HZS KV s technikou. Cestou k zásahu hasiči zjišťovali data o povětrnostních podmínkách. Náš pracovník v ochranných prostředcích zapnul odsávání z místnosti chlórovny u vchodu z venkovního prostoru. Hasičské jednotky dorazily na místo určení v 8 hodin a 40 minut,“ popisuje ranní nepříjemné chvíle Martin Málek, mluvčí SMJ.

Hasiči zřídili dekontaminační stanoviště a do nebezpečné zóny vstoupila průzkumná skupina. Na hranici nebezpečné zóny se prováděla detekce chlóru kalibrovaným detektorem. Zahájili také stavbu nádrže s vodou na uložení láhve s chlórem. Zhruba v 8 hodin 50 minut dorazila na pomoc jednotka sboru dobrovolných hasičů z Bedřichova. Velitel zásahu vydal pokyn ke zřízení skrápění unikajícího chlóru pomocí hydroventilátoru a okamžitého informování obyvatel domů o možném šíření této látky.

„V 8 hodin 55 minut byla nalezena láhev, ze které unikal chlór. Hasiči provedli provizorní zamezení dalšího úniku chlóru a odnesli poškozenou láhev do připraveného bazénu s vodou. Láhev položená v nádrži byla přikryta plachtou. Následovala kontrola prostoru chlórovny. Zasahující skupina vystoupila ze zóny přes dekontaminační stanoviště. Nakonec bylo zahájeno s provozovatelem bazénu řešení následků úniku. Opakovaně se měřila koncentrace chlóru v okolí místa zásahu, a to i na střeše budovy bazénu,“ pokračuje Málek.

Prohlédnul se objekt a cvičení bylo ukončeno. Jednotky se v 10 hodin a 10 začaly vracet na základnu. Během celé akce řešila vzniklé dopravní situace na komunikaci před objektem bazénu E. Rošického městská policie.

Foto Služby města Jihlavy

Štítky cvičení, chlór, hasiči, policie, bazén Evžena Rošického

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.