neděle 7. června 2020 Iveta

Vlastní jméno na registrační značce? Od ledna to není problém. Na Vysočině je o novinku zájem

V pěti okresních městech Vysočiny přijaly úřady od pondělí do dnešního rána jednadvacet žádostí o registrační značku na přání nebo o její rezervaci. Největší odezvu má zatím letošní novinka v Jihlavě a ve Žďáru nad Sázavou, kde řidiči podali shodně po šesti žádostech.

Podle mluvčí radnic se na značkách aut se mimo jiné objeví název kraje, tovární značky vozů a jména. Objednaná je i značka ve znění 007A6ENT. V Jihlavě dva žadatelé uvedli, že značkou na přání chtějí překvapit.

Společník ve firmě chce překvapit kolegu a nechá mu udělat značku na služební vozidlo, a pak to má být také dárek pro manželku,“ řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Odbor dopravy v krajské Jihlavě zatím zaevidoval pět žádostí o značky na přání. V dalším případě si zájemce značku rezervoval.  Podle Tulise v těchto řízeních nenastaly problémy. „Jen požadavek jednoho z žadatelů byl shodný s požadavkem již podaným na jiném úřadě, musel si zvolit jinou kombinaci,“ uvedl.

Ždárský odbor dopravy mohl přijmout všech šest přijatých žádostí. Vydá tak třeba značky VYS0CINA, 613TATRA, 007A6ENT nebo 0CTAVIA1. „Další vlnu objednávání značek na přání očekáváme, až lidé uvidí značky přibližně za 14 dní na autech a až začnou chodit firmy,“ sdělila mluvčí radnice Nikola Adlerová.

Jistá omezení přece jen existují 

V Havlíčkově Brodě požádali o značku na přání tři lidé, i jim bude vyhověno.  Na značkách chtějí mít text JIRKA, RTE a SNAKE (v překladu had) doplněný kombinací čísel do počtu osmi znaků. „Zájem o informace ohledně těchto značek byl značný, ale po zjištění ceny opadl,“ podotkla mluvčí města Alena Doležalová. Uchazeči o značku na přání musejí zaplatit 5 tisíc korun za jednu tabulku, tedy 10 tisíc korun za auto.

Pelhřimovský odbor dopravy přijal do dnešního rána jen jednu žádost, jíž vyhoví. „Jedná se o křestní jméno žadatele doplněné číselnou kombinací,“ uvedla Alexandra Knapová z tamní radnice.

Na odboru dopravy v Třebíči podali lidé do dnešního dne pět žádostí o rezervaci značky na přání, za což zaplatili správní poplatek 500 korun. Šlo o rezervaci částečného názvu firmy, tovární značky auta, postavy z filmu a jména. „Zatím nebyla přijata přímo žádost o přidělení registrační značky,“ sdělila mluvčí města Irini Martakidisová.

Žádost o registrační značku na přání má svá jistá pravidla a omezení. Lidé si například nemohou nechat na tabulku vyrazit hanlivá slova, nebo ta, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. Zákaz využití těchto snadno zaměnitelných písmen si podle ministerstva dopravy vyžádala dopravní policie. Vyžádaná značka je nepřenositelná, stejnou značku nebude možné vydat ani případě ztráty nebo odcizení.  

Foto www.jihlavskadrbna.cz | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.