sobota 29. února 2020 Horymír

Krajští silničáři finišují s přípravami na nadcházející zimu

Silničáři z Kraje Vysočina mají ve svých skladech připraveno 23 tisíc tun posypové soli a 60 tisíc tun inertních materiálů, což je zásoba postačující na obvyklou zimu. „Také je připraveno 153 kusů techniky a do poloviny listopadu by měly být rozmístěny dřevěné sněhové zábrany kolem 110 kilometrů silnic, “ vypočetl Tomáš Mátl, náměstek Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.

Na údržbu silnic pro nadcházející období mají krajští silničáři  k dispozici 210 milionů korun. „Pokud nebude výrazně nadprůměrná zima, tak to vystačí,“ doufá Mátl.  Podle starších údajů správy byla na Vysočině v posledních letech nejdražší zima na přelomu let 2008 a 2009, kdy zajištění sjízdnosti stálo přes 240 milionů korun.

V loňské mírné zimě sypače na vozovky vysypaly kolem 11 tisíc tun soli a 40 tisíc tun inertního posypu, zbývající materiál zůstal ve skladech. Soli teď museli dokoupit 11 135 tun, tedy zhruba polovinu potřebného množství. Silničáři na Vysočině budou prohrnovat a sypat 4 283 kilometrů silnic II. a III. třídy. Udržovat se v zimě nebude zbývajících 284 kilometrů regionálních vozovek. Podle Mátla to je o tři kilometry méně než vloni.  Podle údajů kraje by se krajská správa měla nadále starat také o zimní údržbu státních silnic I. třídy, jichž Vysočinou prochází přes 400 kilometrů. 

Technika je podle náměstka na zimní údržbu připravena od poloviny tohoto měsíce. Rozmisťování sněhových zábran probíhá i podle možnosti přístupu na pole. Pracovníci správy rovněž k silnicím dávají vodicí tyče, které jsou dřevěné nebo plastové.„Rozmisťují se podle zkušeností z předchozích zim po celé silniční síti a doplňují se i v zimním období,“ uzavřel náměstek Mátl.

Krajská správa a údržba na Vysočině zaměstnává 700 lidí. O prohrnování silnic se stará 520 pracovníků a další se střídají na pozici dispečera. Zimní dispečerská služba začne fungovat od 1. listopadu.

Foto: www.suszlin.cz

Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.