<

Aktuálně

Nenapravitelný zloděj vzal útokem prodejnu v Jihlavě. Ukradl tvarůžky za tisíce více...

Nechci stagnovat, říká herec Maňák. Se seriálem z Jihlavy boduje i mimo ČR více...

VIDEO, FOTO: Rekonstrukce bazénu Rošického míří do finále. Plavce přivítá už v srpnu více...

Podpora Zlaté včely vyvolala debatu. Čtenáři vadí 15 tisíc, kraj se hájí širší podporou více...

Naléhavá prosba. Hledá se čtrnáctiletá Klára z Pelhřimovska, nevrátila se ze školy více...

Podpora Zlaté včely vyvolala debatu. Čtenáři vadí 15 tisíc, kraj se hájí širší podporou

Autoři | Foto Kraj Vysočina

Soutěž Zlatá včela v Senožatech, zaměřenou na mladé začínající včelaře, podpořil Kraj Vysočina částkou 15 tisíc korun. Právě výše této podpory ale vzbudila u našeho čtenáře kritickou reakci. Redakce se proto kraje zeptala, jak vypadá celková podpora včelařství na Vysočině a zda považuje tuto částku za adekvátní.

Kraj Vysočina letos finančně podpořil soutěž Zlatá včela, která se konala v Senožatech a je zaměřená na práci s mladou generací včelařů. Na akci pro zhruba 60 dětí ze sedmi včelařských kroužků přispěl částkou 15 tisíc korun.

Zlatá včela v Senožatech ukáže, jak udržet včelařství pro další generace

Na Vysočině vyrůstá nová generace včelařů. Desítky dětí z celého kraje se začátkem května sjedou do Senožat, kde změří síly v soutěži Zlatá včela.

Právě výše této podpory ale vyvolala reakci jednoho z našich čtenářů. Aktivní včelař Martin Hrubeš se pozastavil nad tím, že kraj podle něj na podobně zaměřenou akci přispěl jen symbolicky.

Je smutné číst o úbytku včelařů a včelstev, a pak vidět, že kraj na výchovu nové generace přihodí částku, která nepokryje ani pořádný oběd a drobné ceny pro všechny účastníky.

Martin Hrubeš, aktivní včelař

Podle čtenáře náklady na krmení, léčiva i vybavení v posledních letech výrazně rostou a podpora včelařství dlouhodobě klesá.

Redakce se proto obrátila na Kraj Vysočina s dotazem, jaká je celková podpora včelařství v regionu a zda považuje příspěvek na Zlatou včelu za odpovídající.

Kraj říká, že podpora je širší

Podle mluvčí Kraje Vysočina Jitky Svatošové nelze krajskou podporu posuzovat jen podle jedné konkrétní akce. „Jednotlivé okresní organizace Českého svazu včelařů získávají každoročně finanční dar, který letos v součtu činí 525 tisíc korun. Tyto prostředky jsou určené především na práci s mládeží, organizaci soutěží a další činnost okresních organizací,“ uvedla krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Vedle toho prostředky jdou také na plošné vyšetření moru včelího plodu z měli. Poslední takové vyšetření proběhlo na přelomu let 2024 a 2025 a Kraj Vysočina na něj podle mluvčí uvolnil 2 338 380 korun. Tato vyšetření se opakují přibližně v pětiletých cyklech po dohodě se včelaři. Kraj podle Svatošové podporuje včelařství i nefinančně, například osvětou a prostorem pro prezentaci činnosti na akcích, jako je Den s Krajem Vysočina. Spolupracuje také s kroužkem mladých včelařů, který se stará o včelí úly na střeše krajského úřadu.

Na střeše krajského úřadu se včelám daří. Starají se o ně mladí včelaři. Foto: Kraj Vysočina

Patnáct tisíc odpovídalo žádosti, říká kraj

K samotné podpoře Zlaté včely kraj uvedl, že částka 15 tisíc korun byla schválena na základě individuální žádosti Českého svazu včelařů, z. s., ZO Humpolec, který je zřizovatelem Včelařského kroužku při ZŠ Senožaty. „Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje práci s mládeží v oblasti včelařství a podobné aktivity považuje za velmi důležité. Poskytnutá částka vychází z individuální žádosti konkrétní organizace a odpovídá standardní praxi podpory jednotlivých akcí tohoto typu. Zároveň potřeba vnímat podporu včelařství systémově, tedy nejen přes jednotlivé akce, ale i přes pravidelné dary okresním organizacím a úhradu plošných veterinárních vyšetření,“ sdělila Svatošová

Do budoucna může přijít navýšení

Kraj chce podle své mluvčí v podpoře včelařství i mladých začínajících včelařů pokračovat i nadále. Hejtman Martin Kukla (ANO) už dříve avizoval, že bude v příštím roce prosazovat navýšení finančních darů pro jednotlivé okresní organizace, a to nejen včelařů, ale také zahrádkářů a chovatelů.

Zájemci mohou kromě darů využívat také dotační programy Fondu Vysočiny, například VYSOČINA ŽIJE 2026 nebo Celoroční aktivity mládeže 2026.

Debata, kterou mezi čtenáři vyvolala právě výše podpory Zlaté včely, tak znovu otevřela otázku, zda je současná pomoc pro včelaře a výchovu nové generace dostatečná. Přejeme všem včelařům úspěšnou sezonu a mladé generaci obzvlášť hodně motivace, aby v tomto důležitém oboru pokračovala.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky včelař, Kraj Vysočina, včela, včelařství, soutěž, Senožaty, Český svaz včelařů

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.