sobota 25. června 2022 Ivan

Na Vysočině ubylo v prvním čtvrtletí devět obyvatel. Narodilo se méně dětí

Na Vysočině ubylo v letošním prvním čtvrtletí devět obyvatel. Zemřelo víc lidí, než bylo narozených dětí. Dopad tohoto přirozeného úbytku zmírnilo stěhování. Z okresů kraje nejvíc tratilo Třebíčsko. Podle aktuálních předběžných výsledků Českého statistického úřadu (ČSÚ) žilo na Vysočině ke konci března 504 016 osob. V tomto počtu nejsou zahrnutí lidé, kterým byla udělená dočasná ochrana v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Na Vysočině se během letošních prvních tří měsíců narodilo 1207 dětí, ve stejné době zemřelo 1486 obyvatel kraje, tedy o 279 víc. Díky stěhování získal kraj ve stejném období 270 nových obyvatel.

Z okresů kraje tratilo v prvním čtvrtletí nejvíc Třebíčsko, kde ubylo 144 lidí. Přirozenou měnou tento okres přišel o 126 obyvatel a o dalších 18 kvůli stěhování. Havlíčkobrodsko přišlo od ledna do konce března o 22 lidí, zbývající části kraje se nevylidňovaly.

Jihlavsko získalo v prvních třech měsících tohoto roku 108 obyvatel, Pelhřimovsko 41 lidí a na Žďársku stoupl počet obyvatel o osm.

Narození a zemřelí 

Na Vysočině se v letošním prvním čtvrtletí narodilo méně dětí než ve stejném období minulých tří let, kdy počty novorozeňat převyšovaly 1300. Zemřelých měla Vysočina letos druhý nejvyšší počet od roku 2019. Víc úmrtí bylo v prvních třech měsících minulého roku, kdy zemřelo 1978 lidí. V roce 2019, před koronavirovou epidemií, zemřelo v prvním čtvrtletí 1477 obyvatel Vysočiny.

Počet obyvatel České republiky v letošním prvním čtvrtletí stoupl o 3200 na 10,52 milionu. Podle ČSÚ přírůstek zajistila jen zahraniční migrace, uprchlíci z Ukrajiny ale v této v bilanci nejsou zahrnutí. Podle dat cizineckého informačního systému jich na konci prvního čtvrtletí v ČR bylo 250 tisíc, uvedli statistici. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dalibor Mašek

Štítky demografie, 1. čtvrtletí, ČSÚ, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.