úterý 29. listopadu 2022 Zina

Až do roku 2027 budeme k urnám chodit pravidelně. Za rok zvolíme prezidenta

První kolo volby jedné třetiny senátorů a sestavení nových obecních a městských zastupitelstev máme za sebou. Ani v následujících letech si od voleb neodpočineme. Příští rok bude Česká republika vybírat prezidenta. K urnám budeme pravidelně chodit až do roku 2027.

Příští rok čekají Českou republiku prezidentské volby. Ty jsou naplánované na 13. a 14. ledna. Případné druhé kolo se uskuteční 27. a 28. ledna. Současnému prezidentovi Milošovi Zemanovi končí funkční období na začátku března.  

Občané budou vybírat z několika kandidátů. O křeslo v čele státu se uchází například generál ve výslužbě Petr Pavel, podnikatel Karel Janeček, senátor Marek Hilšer, ekonomka Danuše Nerudová, majitel TV Barrandov Jaromír Soukup nebo komik a moderátor Miloš Knor. Stále se také spekuluje o tom, zda svou kandidaturu potvrdí i Andrej Babiš.  

Nesdílím názorovou ani hodnotovou orientaci s Babišem, populismus je problémem současné doby, říká Petr Pavel

Jméno generála Petra Pavla je čím dál častěji skloňováno ve spojení s nadcházející prezidentskou volbou. Šedesátiletý elitní voják ve výslužbě sice oficiálně svou kandidaturu ještě neoznámil, ambicí zapojit se do boje o prezidentský post se ale...

Prezidentská volba je dvoukolová. Do druhého kola postoupí dva kandidáti, kteří získají největší počet hlasů. Druhé kolo se neuskuteční jen v případě, kdy jeden ze zájemců o post prezidenta obdrží nadpoloviční většinu už v prvním kole. 

V roce 2024 se budou konat hned troje volby. Česká republika bude volit další třetinu senátorů, členy Evropského parlamentu a také krajská zastupitelstva. O rok později se budou konat volby do Poslanecké sněmovny. V roce 2026 opět senátní volby. Souběžně s tím si zopakujeme letošní komunální volby.  

VOLBY 2022: V Jihlavě startují jednání o koalici. Nemám případně problém s opoziční rolí, říká za ODS Petr Ryška

Jak dopadly komunální volby v Jihlavě, už je od sobotního večera jasné. V městském zastupitelstvu, které má 37 členů, usednou (staro)nové tváře. Oproti jiným městům v ČR, kde je třeba už jasné, kdo usedne ve vedení města, jsou jednání v krajské...

Od volebních kampaní, reklam, volebních místností a hlasovacích lístků si na jeden rok odpočineme v roce 2027, kdy nejsou v plánu žádné volby.  

Od roku 2028 už ale opět budeme chodit k urnám pravidelně. Opět nás bude čekat volba prezidenta, senátorů a krajských zastupitelů. V roce 2029 budeme hlasovat pro členy Evropského parlamentu a sněmovny. V roce 2030 to budou opět senátní volby společně s komunálními. 

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Tomáš Kaser | Zdroj volby.cz

Štítky volby, ČR, přehled, prezidentské, komunální, senátní, krajské, rok, 2030

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.