neděle 24. října 2021 Nina

VOLBY 2021: Na Vysočině je rozhodnuto. Jak výsledky hodnotí volební lídři?

, aktualizováno 9. října 2021, 21:57

Kraj Vysočina již zná výsledky letošních parlamentních voleb. Nejvíce podpory od voličů dostala koalice SPOLU (28 % hlasů), druhé skončilo hnutí ANO (26,73 %) následované koalicí PirStan (13,51 %). A už je jasné, která jména náš kraj budou reprezentovat v Poslanecké sněmovně. Jak výsledky hodnotí lídři politických stran a hnutí?

Podle Víta Kaňkovského, lídra koalice Spolu na Vysočině, bude nejdůležitější zvolit v krátké době předsedu nové Poslanecké sněmovny, který má podle ústavy možnost dát třetí pokus k sestavení vlády. Soudržnost obou koalic bude podle něho důležitá k tomu, aby mohla vzniknout vláda bez hnutí ANO a SPD. Prezident Miloš Zeman už dřív oznámil, že sestavením vlády nejprve pověří ve volbách nejsilnější stranu, kterou je hnutí ANO, nikoli koalici.

„Jestliže bude mít SPOLU premiéra, tak si já za sebe dokáži představit, že by druhá koalice měla předsedu Sněmovny, myslím si, že by to bylo logické," řekl Vít Kaňkovský.

Naštvání a znechucení. Tak popisuje svou situaci osmadvacetiletá lékařka Eva Kučerová, která nyní bydlí v Kroměříži a trvalé bydliště má v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. Ve svém současném bydlišti chtěla jít volit, proto si, dle pravidel, minulý...

Koalice Spolu na Vysočině zvítězila ziskem 28 procent hlasů. Druhé hnutí ANO přesvědčilo 26,73 procenta voličů, třetí skončila koalice Pirátů a hnutí Stan s 13,51 procenta hlasů. Její lídryní byla na Vysočině Blanka Lednická (Piráti), nejvíc preferenčních hlasů získal Lukáš Vlček (STAN), který byl na společné kandidátní listině dvojkou. Oba se shodují na tom, že je dobře, že volební výsledek dává šanci na sestavení většinové vlády oběma koalicím.

Souběh dvou uvolněných funkcí u Vlčka

Lukáš Vlček je náměstkem hejtmana Vysočiny, dvě uvolněné funkce najednou v souladu s koaliční dohodou vykonávat nebude. Jak bude dál působit jako krajský politik, se rozhodne do konce roku. „Nebudu do budoucna kumulovat dvě uvolněné funkce, to znamená poslance a náměstka hejtmana," řekl Lukáš Vlček.

V Kraji Vysočina je již dobojováno a kompletně sečteno. Vítězem parlamentních voleb se stala koalice SPOLU (28 % hlasů), druhé skončilo hnutí ANO (26,73 %) následované koalicí PirStan (13,51 %). A pomalu už začíná být jasné, která jména náš kraj...

V celé ČR i na Vysočině opustilo druhou příčku hnutí ANO. To na Vysočině do voleb vedl Drahoslav Ryba, získal v rámci strany nejvyšší počet preferenčních hlasů. Na druhý nejvyšší počet dosáhl lékař Zdeněk Faltus, který byl na kandidátní listině původně na druhém místě, ale z rozhodnutí celostátního vedení strany dostal na listině číslo šest. „Těsný souboj mezi hnutím ANO a koalicí Spolu byl očekávatelný," zhodnotil výsledek voleb Drahoslav Ryba. 

Voliči ve Velkém Beranově na Jihlavsku se dnes kromě parlamentních voleb mohli zúčastnit také místního referenda, které se týkálo případné výstavby logistického centra společnosti Penny Market v katastru obce. Proti výstavbě centra bylo 561...

Na třetím místě skončila v našem kraji i v celé ČR koalice PirStan. Podle lídryně Blanky Lednické očekávala koalice ve volbách zisk vyšší. „Za obrovský úspěch ale považuji vítězství demobloku, když to tak řeknu. A máme před sebou čtyři roky, kdy budeme pracovat na tom, aby to příště pro nás dopadlo jinak," řekla Blanka Lednická. Pirátům podle ní ve volbách uškodila ostrá dezinformační kampaň. „Hlavně špinavá kampaň Andreje Babiše na tom (volebním výsledku) měla významnou roli. A druhá věc je, že jsme byli v určité defenzívě a nepodařilo se nám z ní vykročit," řekl Vlček.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto SPOLU | Zdroj ČTK

Štítky volby, sněmovna, ohlasy, lídři, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.