Pá 14. 8. 2026Alan
Společnost

Větrníky ano, či ne? Polná na Jihlavsku bude názory lidí zjišťovat v anketě

ČTK3 minuty čtení24. 4. 2025, 16:38
Větrníky ano, či ne? Polná na Jihlavsku bude názory lidí zjišťovat v anketě
Větrníky ano, či ne? Polná na Jihlavsku bude názory lidí zjišťovat v anketě · Foto: pixabay.com

Polná na Jihlavsku bude v anketě zjišťovat názor obyvatel na záměr soukromých investorů stavět v okolí města větrné elektrárny. Rozhodlo o tom městské zastupitelstvo. Podle výsledků ankety na začátku června pak zastupitelé na dalším zasedání rozhodnou o tom, jestli přikročí také k místnímu referendu, které kvůli větrníkům navrhla vyhlásit zastupitelka Veronika Švomová (SNK Polná 2030).

Jak oznámil starosta Jindřich Skočdopole (Nezávislí pro Polnou), další zasedání městského zastupitelstva bude 16. června.

Větrné elektrárny by u Polné chtěly stavět společnosti WEB Větrná energie a Pražská energetika. Podle prezentací zveřejněných radnicí zvažují až sedm elektráren se stožáry vysokými do 166 metrů, které by měly výkon šest až 7,2 megawattu (MW). Za každou věž v provozu slibují městu roční příspěvek nejméně jeden milion korun a další benefity. Větrníky by měly být poblíž místních částí Hrbov, Janovice a Skrýšov. Debata na zastupitelstvu o tom trvala skoro dvě hodiny.

Podle zastupitelky Švomové to je tak zásadní záležitost, že by o ní měli rozhodnout sami občané. „Domníváme se, že výstavba větrných elektráren představuje obrovský zásah do krajinného rázu a bude mít obrovský vliv na kvalitu života místních obyvatel," uvedla mimo jiné Veronika Švomová. Navrhla, aby se referendum v Polné konalo s letošními volbami do Poslanecké sněmovny, nejpozději 4. října. Náklady na referendum odhadla na 100 tisíc korun.

Hlasovat mohou i ti, co v Polné nežijí 

Vyhlášení ankety navrhla radní Daniela Šináglová (Poleňáci pro Polnou) s odkazem na jednání městské rady. „Navrhujeme odložit rozhodnutí o případném vyhlášení referenda do doby, než budeme znát výsledky ankety," uvedla Daniela Šináglová. Pro konání ankety zvedlo ruku 15 zastupitelů, proti jich bylo pět.

Otázky do ankety navrhne pracovní komise, do níž může každá strana v zastupitelstvu delegovat zástupce. Anketa by měla být 1. do 11. června, lidé budou na otázky odpovídat v elektronické aplikaci. Zadají telefonní číslo, pak dostanou přístupový kód. Kdo si nebude vědět rady, může přijít na úřad. Radnice by chtěla, aby názor vyjádřili i mladí od 15 let.

Podle zastánců referenda by z něj na rozdíl od ankety vyplynul průkaznější výsledek. V anketě mohou například hlasovat i lidé, kteří ve městě nežijí.

V Kraji Vysočina je zatím sedm větrných elektráren, čtyři se točí u Pavlova na Jihlavsku. Další je u obce Kámen na Havlíčkobrodsku. Poslední dva větrníky u Věžnic byly postavené v roce 2009, provozuje je firma ČEZ Obnovitelné zdroje. Z Polné jsou to do Věžnic přibližně čtyři kilometry. V blízkosti Polné už mají smlouvu o spolupráci s investory při budoucí výstavbě větrného parku například Šlapanov a Štoky.

Někde na Vysočině lidé v místních referendech větrníky odmítli. Loni to bylo v Počátkách na Pelhřimovsku, Jamném na Jihlavsku a v Dalečíně na Žďársku. Tuto sobotu bude kvůli větrníkům místní referendum v Menharticích na Třebíčsku.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
CP
Ctirad Přikryl25. 4. 2025, 16:11
Rozvodná síť je trvale přetížená, odmítá brát proud z fotovoltaiky a budou se zavádět další „větrníky“... ? ...

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Rodiče plánují výdaje na školu, téměř polovina počítá s částkou do 3 000 KčSpolečnost

Rodiče plánují výdaje na školu, téměř polovina počítá s částkou do 3 000 Kč

Začátek nového školního roku by měl podle rodičů zatížit rodinné rozpočty méně než v předchozích letech. Negativní dopad růstu cen na plánování školních výdajů zároveň uvádí méně rodičů než loni. Téměř polovina rodičů počítá s náklady do 3 000 Kč, zatímco 19 % očekává výdaje nad 5 000 Kč, jak vyplývá z průzkumu České bankovní asociace (ČBA).

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook