St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Je Velikonoční pondělí, pomlázka bude po dvou letech bez protiepidemických omezení

ČTK1 minuta čtení18. 4. 2022, 8:59
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Pixabay.com

Dnes je Velikonoční pondělí, spjaté s lidovými zvyky a tradicemi oslavujícími příchod jara. Chlapci a muži chodí koledovat s pomlázkou a dostávají od dívek a žen zdobená vajíčka, sladkosti nebo pentle. Koledu letos poprvé po dvou letech nebudou omezovat opatření proti šíření koronaviru.

Šlehání pomlázkou z mladých vrbových proutků a někde i polévání vodou má "pomlazovat". Věřilo se, že mladá míza v proutcích či pramenitá voda předávají dotekem svou sílu. Vyšlehání pomlázkou, které se někde říká také mrskačka, houdovačka, karabáč nebo tatar, má ženám a dívkám zachovat krásu, zdraví a veselou náladu po celý další rok.

Koledníci pronášejí veršovaná přání, barevná nebo i jinak zdobená vajíčka dostávají jako symbol života vznikajícího ze zárodku. Dívky a ženy také vážou pentle na pomlázku, dětští koledníci dostávají třeba i čokoládové figurky či jiné sladkosti, dospělí alkohol.

Před rokem platil v Česku přes Velikonoce kvůli pandemii koronaviru nouzový stav, lidé nesměli bez závažného důvodu ani překračovat hranice svého okresu. Vláda Andreje Babiše (ANO) se obávala podobného rozšíření nákazy jako po předchozích Vánocích, lidem proto pro Velikonoce důrazně doporučovala stýkat se jen se členy vlastní domácnosti. Letos se Zeleným čtvrtkem padlo i jedno z posledních nařízení zakrývat si ústa a nos v hromadné dopravě.

Školákům dnes končí pětidenní velikonoční prázdniny, dospělým čtyřdenní prodloužený víkend. Na očekávaný zvýšený provoz na silnicích po celé Velikonoce dohlíží policie, dnes se zaměří také na dodržování zákazu pro řidiče pít alkohol.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
KOČIČÍ JIHLAVSKÁ HISTORIE VII.: Kočky nezabránily zradě a Švédi obsadili JihlavuSpolečnost

KOČIČÍ JIHLAVSKÁ HISTORIE VII.: Kočky nezabránily zradě a Švédi obsadili Jihlavu

Krajské město Vysočiny má za sebou dlouhou historii. Jihlavák Jaroslav Matějka, kterého řada lidí zná třeba i coby řidiče MHD, se na historii Jihlavy podíval netradičně - očima dvou koček. Redakci Jihlavské Drbny dal k dispozici prvních pár příběhů z připravované knihy nejen pro děti. Sedmý díl vzpomene na rok 1645, kdy Jihlavu dobyli švédští vojáci.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook