St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Zámek s parkem v Těchobuzi na Pelhřimovsku prodal kraj obci za tři miliony

ČTK2 minuty čtení15. 6. 2021, 18:27
Zámek s parkem v Těchobuzi na Pelhřimovsku prodal kraj obci za tři miliony
Zámek s parkem v Těchobuzi na Pelhřimovsku prodal kraj obci za tři miliony

Zámek s parkem v Těchobuzi na Pelhřimovsku prodá kraj obci za tři miliony korun. Rozhodlo o tom dnes krajské zastupitelstvo. Obec se 75 stálými obyvateli bude tyto nemovitosti splácet do roku 2028, peníze pošle v devíti splátkách. V areálu zámku, který je památkově chráněný, naposled sídlil sociální ústav. Asi sedm let je prázdný, kraj na něj marně hledal kupce.

Krajský radní Karel Janoušek (ODS a STO) dnes zastupitelům řekl, že původně kraj zvažoval o požadavku zaplacení do konce volebního období, tedy do roku 2024. Prodloužením splátkového období podle něj chce obci vyjít vstříc, aby své peníze mohla použít na případné financování projektů v areálu zámku. "Obec se stará o několik památek, určitě svoje zkušenosti má," řekl Karel Janoušek.

Jde o prodej objektů a asi pěti hektarů pozemků, jejichž cena je podle znaleckého posudku osm až devět milionů korun, uvedl radní.

Návrh kupní smlouvy zastupitelstvo obce Těchobuz schválilo minulý čtvrtek. "My jsme v zastupitelstvu důkladně zvažovali naše finanční možnosti," řekl dnes starosta Pavel Hájek (nestraník) zastupitelům. Uvedl, že obec má roční daňové příjmy přes milion korun, ale podstatně větší část rozpočtu tvoří nedaňové příjmy. Obci se podle něj daří čerpat dotace. "Není výjimkou, aby obec Těchobuz měla rozpočet 20 až 30 milionů za rok a jsme schopní to ustát," řekl.

Prioritou obce je podle Hájka to, aby zůstal veřejně přístupný zámecký park. V minulých letech se podle něj obci nepovedlo s krajem dohodnout na převodu samotného parku, proto se rozhodla převzít celý zámecký areál. Nyní chce obec do zámku přemístit památník matematika, filozofa a kněze Bernarda Bolzana (1781 až 1848), který na zámku v Těchobuzi pobýval. V další budově chce obec udělat byty.

O zámek poslední dobou podle kraje projevil zájem člověk z Mladé Boleslavi, který uvedl, že by tam chtěl léčit vyhořelé managery.

Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) uvedl, že kraj dává přednost veřejnému zájmu obce. "Tento majetek, jestli se nepletu, získal kraj bezúplatně převodem od státu," řekl. Pro prodej zámku obci hlasovalo 33 zastupitelů ze 40 přítomných.

Klienti sociálního ústavu spravovaného krajem se z Těchobuzi postupně vystěhovali do roku 2015. Nejdřív chtěl kraj zámek prodat nejméně 12 milionů korun, v dalších kolech cena postupně klesala až na loňských 6,5 milionu. Výběrové řízení tehdy kraj zrušil kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Součástí této nabídky nebyl zámecký park.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
KOČIČÍ JIHLAVSKÁ HISTORIE VII.: Kočky nezabránily zradě a Švédi obsadili JihlavuSpolečnost

KOČIČÍ JIHLAVSKÁ HISTORIE VII.: Kočky nezabránily zradě a Švédi obsadili Jihlavu

Krajské město Vysočiny má za sebou dlouhou historii. Jihlavák Jaroslav Matějka, kterého řada lidí zná třeba i coby řidiče MHD, se na historii Jihlavy podíval netradičně - očima dvou koček. Redakci Jihlavské Drbny dal k dispozici prvních pár příběhů z připravované knihy nejen pro děti. Sedmý díl vzpomene na rok 1645, kdy Jihlavu dobyli švédští vojáci.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook