Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

Ze schvalování ruské invaze na Ukrajinu policie obvinila zatím 49 lidí. Řešil se i popsaný pomník v Přibyslavi

Ze schvalování a podpory ruské invaze na Ukrajinu česká policie obvinila zatím 49 lidí. Celkem eviduje 86 takových případů. Serveru iROZHLAS.cz to sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Z policejních statistik vyplývá, že jde o další nárůst počtu podobných případů. V říjnu policie evidovala 83 případů schvalování ruské invaze a obvinění sdělila 44 lidem.

Ruská armáda zahájila vpád na Ukrajinu letos 24. února, od té doby přesáhl celkový počet podnětů spojených s Ukrajinou tisícovku, některá oznámení končí bez postihu. Mluvčí již v říjnu uvedl, že převládají trestné činy majetkového charakteru.

Na možnost trestního stíhání lidí, kteří budou schvalovat ruskou invazi na Ukrajinu, upozornil krátce po zahájení ruské agrese nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. "Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl tehdy nejvyšší státní zástupce Igor Kříž.

Třeba počátkem srpna radnice v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku ohlásila policii, že někdo napsal křídou na pomník padlým azbukou "smrt Ukrajině" a nakreslil trikoloru v barvě ruské vlajky.

Pomník v Přibyslavi poškozený protiukrajinskými nápisy už je vyčištěný

Pomník padlým v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku poškozený koncem minulého týdne protiukrajinskými nápisy už je vyčištěný. Dnes dopoledne památku z pískovce očistil restaurátor pomocí horké vody. Stálo to přibližně 3 tisíce korun, řekl starosta...

Pražská policie před časem informovala o zadržení padesátiletého muže, který je podezřelý z toho, že zničil akumulátorovou vrtačkou a vrtákem pneumatiky u dvou desítek ukrajinských aut zaparkovaných v Praze 8 a 9.

S pokutou 45 tisíc korun odešel od soudu tehdejší bruntálský zastupitel za SPD Daniel Makay, který v únoru napsal na facebook, že Rusko odzbrojí „ukrofašisty" a že by mělo na Ukrajinu shodit vodíkovou bombu. Komunální politik, který znovu do zastupitelstva nekandidoval, se proti trestu odvolal. Případ výroků bývalého poslance Lubomíra Volného (Volný blok) ohledně ruské invaze na Ukrajinu policie odložila, podle kriminalistů nebyly trestné.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Martin Kamarád

Štítky ČR, Ukrajina, Rusko, kriminalita, boje, Přibyslav

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.