středa 6. července 2022 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Cizinci v dodávce se po cestě udělalo špatně. Tísňové volání z Polska vyřešili policisté na Vysočině

Šťastný konec má neobvyklé pátrání, v němž hráli hlavní roli policisté z integrovaného operačního střediska na Vysočině. Ti minulý čtvrtek v nočních hodinách zachránili život cizinci - řidiči dodávky, kterému se na cestě z Německa do Polska přes Českou republiku udělalo špatně.

Cizinec se se svými zdravotními potížemi neobrátil na záchranné složky, ale zatelefonoval svojí dceři do Polska. „Ta okamžitě kontaktovala pár minut po osmé hodině večer na území Polska linku 112 a oznámila, že jejímu otci, který používá kardiostimulátor, se udělalo při jízdě náhle nevolno. Dále uvedla, že její otec jede z Německa do Polska a aktuálně se nachází někde na území České republiky. Přesné místo ale nevěděla a policistům pouze sdělila, že by měl jet po plánované trase Passau – České Budějovice – Ostrava a ještě dala policistům k dispozici telefonní číslo svého otce,“ popisuje v tiskové zprávě krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté si vyžádali lokalizaci telefonního čísla, které dcera uvedla jako kontaktní telefon svého otce, protože muž byl bezprostředně ohrožený na životě. Podle výsledků lokalizace se měl muž vyskytovat někde v širším okolí obce Želiv. Policisté z oddělení zahraničních vztahů získali od dcery také informace k vozidlu, které její otec řídí. Mělo se jednat o červené dodávkové vozidlo, ale bližší informace k dodávce dcera uvést nedokázala. „Mezitím se polskému policistovi v Chotěbuzi podařilo telefonicky se zkontaktovat s mužem, ale ten zřejmě vzhledem k aktuálním zdravotním obtížím nedokázal uvést, kde se aktuálně nachází. Věděl pouze, že je někde před dálnicí,“ říká mluvčí Čírtková.

Vrtulník nemohl pomoct

Proto velitel směny vysočinského operačního střediska Zdeněk Kadela vyslal policejní hlídku z dálničního oddělení Velký Beranov, aby prověřila trasu od exitu na 90. kilometru ve směru na Pelhřimov. Mezitím se policistům na Vysočině podařilo zjistit lustrací v příslušných systémech přesnou registrační značku vozidla, se kterým se muž pohybuje. Jednalo se o Ford Tranzit s německou registrační značkou. „Další důkladnou prověrkou dostupných systémů jsme zjistili, že toto vozidlo se kolem půl sedmé večer pohybovalo na silnici mezi Českými Budějovicemi a Táborem. Proto existoval reálný předpoklad, že řidič pokračuje po silnici I/34 z Tábora směrem D1 na Humpolec, čemuž také odpovídala lokalizace jeho mobilního telefonu,“ uvedl k pátrání Zdeněk Kadela s tím, že kvůli nepříznivému počasí nemohl být do pátrání nasazen policejní vrtulník.

Sedm minut po jednadvacáté hodině přišla vysílačkou od hlídky dobrá zpráva - policisté vozidlo nalezli. Řidič stál se svou dodávkou na zpevněné ploše vedle silnice I/34 na úrovni obce Onšovice. „Muž byl viditelně zesláblý, a proto policisté na místo přizvali lékařskou pomoc. Muž si na místě uzamkl vozidlo a posádka zdravotnické záchranné služby ho převezla do zdravotnického zařízení k vyšetření s nutností hospitalizace. O jeho nalezení a záchraně policisté vyrozuměli své polské kolegy, kteří tyto informace obratem předali dceři, která se spolu s bratrem okamžitě vypravila za tatínkem do České republiky,“ popisuje závěr pátrání mluvčí Čírtková.

Případ má tedy šťastný konec, ale za tímto koncem stála úzká spolupráce mezi policisty z Polska a České republiky. Ale hlavní podíl si připisují policisté z integrovaného operačního střediska, kteří dokázali všechny potřené informace k vozidlu a muži nejen získat, ale poskládat je tak, že se vozidlo a jeho řidiče podařilo zachránit.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Policie ČR | Zdroj Policie ČR

Štítky pomoc, tísňové, volání, nevolnost, Polsko, telefonát, Zdeněk Kadela, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.