úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Stavbyvedoucí dostali kvůli pádu mostu ve Vilémově podmínečné tresty

Okresní soud v Havlíčkově Brodě uznal v případě pádu mostu ve Vilémově vinu stavbyvedoucích Josefa Spoura a Romana Bednaříka. Odsoudil je ke dvěma rokům vězení podmíněně s odkladem na 2,5 roku, navíc k zákazu činnosti stavbyvedoucích. Při neštěstí zemřeli v roce 2014 čtyři lidé, dva se zranili. Kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti bylo souzeno devět lidí. Sedm z nich bylo v úterý 15. listopadu zproštěno obžaloby.

Státní zástupkyně Zdeňka Tománková se v neprospěch všech obžalovaných na místě odvolala. Právní zástupci odsouzených si vzali lhůtu na odvolání. Jedním z nich byl i Marek Ječmen, který hájí Bednařika. „Pokud se ptáte na to, co říkám rozsudku, pak tedy říkám, že jsem se z ústního odůvodnění vlastně nedozvěděl vůbec nic," řekl Marek Ječmen.

Státní zástupkyně trvala při své závěrečné řeči na původních trestech, kdy pro šest obžalovaných požadovala nepodmíněné tresty vězení, pro ostatní podmínku či zákaz činnosti.

V případě uložení podmíněných trestů senát podle soudkyně Hany Doubkové přihlédl k bezúhonnosti obžalovaných i k délce řízení. Uložený trest je mimořádně mírnější, než kolik stanovuje zákonná sazba, která je od tří do deseti let.

Okresní soud už ve věci jednou rozhodl. Čtyřletým vězením a zákazem činnosti potrestal jen stavbyvedoucího Spoura společnosti Bögl & Krýsl. Ostatní zprostil obžaloby. Verdikt z listopadu 2018 ale v srpnu 2019 zrušil odvolací soud.

Rekonstrukce stála přes 200 milionů korun 

Nové dokazování podle obhájců nepřineslo zásadní zjištění. Trvají na tom, že chyb se dopustil už projektant, který ale souzen nebyl, obžalovaní neměli jinou možnost, než postupovat podle projektu. „Celá věc mě mrzí, ale necítím žádnou vinu," řekl soudu Roman Bednařík.

Po novém projednání změnila státní zástupkyně pouze návrh trestu pro pracovníka bezpečnosti práce ze zákazu činnosti na peněžitý trest 200 tisíc korun.

Původně bylo před soudem kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti deset lidí. Nové projednání případu se týká devíti lidí, protože odvolací soud zastavil trestní stíhání koordinátorky bezpečnosti práce Marie Hubkové. Za stejnou věc už byla postižena ve správním řízení. Státní úřad inspekce práce (SÚIP) jí uložil pokutu. Navrhovaný peněžitý trest měl podle dřívějšího vyjádření státní zástupkyně představovat obdobný postih i pro dalšího pracovníka bezpečnosti práce.

Rekonstrukce mostu byla součástí modernizace silnice druhé třídy 345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem, kterou financoval Kraj Vysočina. Stála přes 200 milionů korun. Nový most byl zprovozněn v roce 2015.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky soud, stavby, neštěstí, Vilémov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.