pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Krizový štáb Vysočiny: Covid se šíří nejčastěji ve školách. Očkování v Hruškových Dvorech i po Novém roce

Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci se v našem kraji opět začal scházet Krizový štáb Kraje Vysočina. Kromě stavu v nemocnicích v kraji jeho členové řešili třeba také testování nebo jak jsme na tom s očkováním proti covid-19, a to jak u dospělých, tak u dětí.

Vojáci v nemocnicích

Ve vybraných nemocnicích zřizovaných Krajem Vysočina nyní vypomáhá v odběrových stanech i na covidových odděleních armáda. Aktuálně se jedná o Nemocnici Jihlava, Nemocnici Havlíčkův Brod a Nemocnici Třebíč. „Celkem v krajských nemocnicích prozatím až do 20. prosince pomáhají 4 vojáci v odběrových stanech a 11 vojáků na covidových odděleních. Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek na krizovém štábu kraje informoval, že výpomoc armádní složky na odděleních je na žádost nemocnic Jihlava a Havlíčkův Brod prodloužena až do 20. prosince, navíc už příští týden budou v těchto nemocnicích týmy o dva vojáky posíleny," jmenuje mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

O prodloužení asistence armády bude s největší pravděpodobností usilovat i Nemocnice Třebíč.

Informace krajské hygienické stanice

Trend šíření nákazy se v regionu zhoršuje, incidence posledních 7 dní je 1 200 případů na 100 tisíc obyvatel, nejhůře je na tom nyní okres Žďár nad Sázavou, nadále je nákaza šířena především komunitním přenosem, šíření je nejčastější v prostředí škol.

Testování

Nyní se v Kraji Vysočina všemi 14 odběrovými místy provedou téměř 4 tisíce testů denně, což je o tisíc testů denně více než před rokem. „Odběrová místa nyní využívají kapacity externích laboratoří v Pelhřimově, Brně i Ostravě. Transport vzorků do Ostravy je smluvně zajišťován HZS Kraje Vysočina. Termíny pro PCR testování jsou k dispozici do 2-5 dnů. Stále platí podle pokynů hygieny, že test má být proveden až 5. – 7. den od posledního kontaktu s nemocným. Negativní výsledek dřívějšího odběru není respektován," dodává Neuwirthová. 

Kraj Vysočina by rád využil armádních testovacích týmů, které nyní působí v odběrových stanech v Jihlavě a Havlíčkově Brodě pro testování na vybraných školách. Kraj požádá Armádu ČR, aby mobilní týmy mohly vypomáhat s mobilními odběry v ostatních okresech Vysočiny.

Očkování nejen v centrech

Podle informací náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimíra Novotného se i nadále bude pokračovat v očkování ve velkokapacitním centru Jihlava - Hruškové Dvory, centrum bude fungovat i po Novém roce. Počítá se s dalším zapojením ordinací praktických lékařů, na Vysočině v současné době očkuje nejvíce praktiků v ČR, očkování je umožněno plošně i ambulantním specialistům. „Kraj Vysočina nyní komunikuje se soukromými společnostmi, které nabídly spolupráci při očkování, za jakých podmínek a na jak dlouho by mohl jejich kapacity využívat," doplňuje mluvčí Neuwirthová. 

Očkování dětí 5 až 11 let 

Očkování dětí se předpokládá především v ordinacích jejich ošetřujících pediatrů.

Dezinfekce Anticovid

Krizový štáb Kraje Vysočina uvolnil požadované množství dezinfekce Anticovid pro účely ORP Jihlava.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje

Štítky krizový štáb, Vysočina, zasedání, koronavirus, covid

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.