pondělí 21. června 2021 Alois

Babiš: Ve středu chceme otevřít očkování pro 45+. Cílem je nejpozději 1. června spustit kategorii 16-39

Očkování proti covidu v ČR pokračuje a vypadá to, že ve středu 12. května by se mohla otevřít registrace pro další skupinu – tentokrát pro zájemce ve věku od 45 let, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) webu Deník N. Stát chce podle něj také upravit způsob rozdělování očkovacích látek.

Všechny dávky vakcíny od společnosti Moderna mají nově dostávat k naočkování praktičtí lékaři. V Česku bylo dosud aplikováno 3,34 milionu dávek vakcíny. Plně naočkovaných je přes milion lidí.

V Česku se proti nemoci způsobené novým typem koronaviru očkuje od konce prosince. Jako první se začalo s očkováním zdravotníků a obyvatel a zaměstnanců domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb. Od poloviny ledna se očkují také nejstarší senioři nad 80 let, od začátku března se registrace spouští postupně také pro další věkové skupiny. Od Velikonoc přibývají další každý týden. Ve středu 5. května byla spuštěna registrace pro zájemce od 50 do 54 let.

Dnes se spouští registrace k očkování padesátníků. V ČR jich žije skoro 700 tisíc

Dnešním dnem se spouští registrace k očkování proti covidu-19 pro další skupinu. Nyní jsou na řadě zájemci, kteří věkově spadají do kategorie od 50 - 55 let. V ČR jich žije 686 tisíc.

Na Vysočině se začalo s očkováním hned po Novém roce - 2. ledna. Prvním člověkem, kdo dostal vakcínu v Kraji Vysočina, byl ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev.

Příští týden by se mohli o vakcínu začít hlásit i lidé ve věku od 45 let. „Předpokládám, že za týden, tedy 12. května," řekl Andrej Babiš Deníku N. „Ještě v květnu se otevře také kategorie 40 až 44 let. Cílem je nejpozději 1. června otevřít kategorii 16–39,“ dodal premiér.

V České republice se očkuje čtyřmi typy vakcín, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Lidé si je mohou nechat aplikovat v očkovacích centrech nebo u praktických lékařů. Ti si ale stěžují na nedostatek vakcín.

Seniory odrazuje složitá registrace na webu 

Nově by do ordinací praktiků měly směřovat veškeré dodávky od firmy Moderna. „Strategie je teď nově taková, že k praktikům půjdou nejen vakcíny od AstraZenecy a Johnson & Johnson, ale i od Moderny. V centrech se jen doočkuje druhá dávka Moderny a pak už půjde vše pouze k praktickým lékařům," řekl Babiš Deníku N.

Očkovací látku Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech by měla dostávat hlavně očkovací centra.

Směřovat více vakcín proti covidu do ordinací praktických lékařů v úterý doporučili vědci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP). Seniory podle nich odrazuje od očkování v centrech složitá registrace přes webové stránky nebo nutnost cestovat do neznámého prostředí. Problémem pro některé mohou být i formuláře, které je třeba v centru vyplňovat. Pro očkování v ordinaci se lidé rozhodují zejména proto, že praktický lékař dobře zná jejich zdravotní stav i rodinnou anamnézu a mají k němu důvěru.


 

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Fakultní nemocnice Brno | Zdroj ČTK

Štítky očkování, covid, koronavirus, 45, Babiš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.