sobota 27. února 2021 Alexandr

Zítra se otevřou papírnictví a obchody s dětským zbožím. Vláda bude žádat o prodloužení nouzového stavu

, aktualizováno 18. ledna 2021, 18:38

Od zítřka mohou znovu otevřít papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi. O uvolnění opatření dnes rozhodla vláda. Kabinet se také na svém dnešním jednání shodl, že požádá o prodloužení nouzového stavu o dalších třicet dní.

Papírnictví a obchody s dětským oblečením mohou od úterý otevřít

Vláda na svém dnešním jednání schválila, že od úterý budou moct znovu otevřít papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi. Výjimku zatím nedostanou prodejny spodního prádla, o kterých mluvil včera v České televizi premiér Andrej Babiš.

„Je pravda, že od 27. prosince i s ohledem na sezónnost se množí požadavky zejména mladých rodin, aby bylo možné koupit malým dětem oblečení, protože dorůstají, a obuv. A i když je možné toto zboží koupit na internetu, ne všichni se k němu dostanou. Stejně tak je to i s papírnictvím,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Školy budou pokračovat v současném režimu

V současném režimu, který odpovídá pátému stupni PES, budou příští týden pokračovat i školy. Otevřeny budou jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Zbytek bude fungovat v rámci distanční výuky. Na twitteru to dnes oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová už dříve řekla, že prioritou resortu je zejména co nejrychlejší obnovení prezenční výuky závěrečných ročníků základních a středních škol. V lednu se to ale nestane.

Pokračovat bude i program COVID ubytování

Zároveň také vláda schválila pokračování programu COVID ubytování s alokací zhruba čtyři miliardy korun. Podporu kromě hromadných ubytovacích zařízení získají i individuální, tedy ubytovatelé v soukromí, malé penziony či apartmány. Dotace budou přidělovány za 78 dní, kdy byl provoz ubytovacích zařízení kvůli vládním protiepidemickým opatřením omezen.

Výzva pro hromadná ubytovací zařízení bude zveřejněna 25. ledna, pro individuální ubytovací zařízení 1. února. Provozovatelé individuálních ubytovacích zařízení budou mít nárok na dotaci 200 korun na den. V případě hromadných ubytovacích zařízení by měla být podpora stejná jako v první výzvě, tedy na základě kategorie a třídy ubytování od 100 do 330 korun za pokoj a noc.

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) informovala na twitteru o tom, že podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to i zpětně. Umožnit by to měla novela zákona o kompenzačním bonusu, kterou dnes schválila vláda. Změna se týká jen fyzických osob - podnikatelů v úpadku. Novelu musí ještě projednat Parlament a podepsat prezident.

Vyplácení podpory podnikatelům v úpadku by podle ministerstva měla umožnit vyjednávaná dohoda s Evropskou komisí. Ministerstvo financí dříve uvedlo, že chce, aby podnikatelé v úpadku mohli čerpat všechny programy v pomoci proti dopadům pandemie.

Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů

Vláda bude ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 o dalších 30 dní. O rozhodnutí kabinetu informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Budeme apelovat na poslance, aby nouzový stav prodloužili. Z mého pohledu žádná jiná bezpečná alternativa není," řekl. 

Pokud vláda získá souhlas poslanců, nouzový stav by měl trvat do 21. února. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 22. ledna ledna. O návrhu menšinové vlády ANO a ČSSD bude Sněmovna jednat zřejmě ve čtvrtek 20. ledna.

Sněmovna při podzimní vlně epidemie dostala od vlády už čtyři žádosti o prodloužení stavu, který umožňuje vymáhání opatření proti šíření nemoci. Koncem října souhlasila Sněmovna s prodloužením stavu nouze o 17 dnů a ve druhé polovině listopadu o 22 dnů, potom na návrh komunistů o 11 dnů. Před vánočními svátky Sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů. Kabinet chtěl měsíc vždy.

Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů, nynější trvá víc než sto dnů. Váže se na něj většina vládních protikoronavirových opatření. Lze také nasadit například vojáky pro pomoc ve zdravotnictví a v domovech pro seniory.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky koronavirus, vláda, opatření, PES

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.