pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Do odběrů vzorků na covid se na Vysočině zapojili i hasiči. Tým otestoval seniory v Telči

V celé České republice vznikají mobilní odběrové týmy hasičů, které tak posílily kapacitní možnosti při odběru biologických vzorků k provádění vyšetření onemocnění covid-19. Jedním ze 17 proškolených mobilních odběrových týmů je i tým Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

Mobilní odběrové týmy vznikly na základě Dohody o zajištění součinnosti uzavřené mezi Ministerstvem zdravotnictví České republiky, Ministerstvem vnitra - generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky a Zdravotnickým zařízením Ministerstva vnitra. 

Uvedený tým se skládá z řidiče vozidla a příslušníka se vzděláním v oblasti zdravotnictví.  

Hasiči na Vysočině mají za sebou první odběrový den v terénu – v úterý 27. října vyrazili do jednoho z domovů pro seniory v Telči, kde provedl odběr 43 vzorků na koronavirus. Odebrané vzorky následně putovaly do laboratoře jihlavské nemocnice k vyhodnocení.

Vysoce riziková činnost 

Činnost odběrového týmu je považována z hlediska možnosti nákazy za vysoce rizikovou. „Všichni členové odběrového týmu musí striktně dodržovat všechny zásady správné manipulace s ochrannými prostředky a dekontaminace. Tým má k dispozici speciálně označené vozidlo a je vybaven ochrannými prostředky jako odběrové týmy ve zdravotnických zařízeních. Ochranu jim poskytují jednorázové obleky, masky, brýle, respirátory FFP2 atd,“ sdělila za krajské hasiče jejich mluvčí Petra Musilová.

Na celostátní úrovni podléhá nasazení mobilního odběrového týmu HZS Kraje Vysočina rozhodnutí Centrálního řídicího týmu. Na jeho výzvu může být tento tým nasazen prakticky kdekoliv v České republice. Na krajské úrovni tým vypomáhá na základě žádosti krajské hygienické stanice.

Ohodnoť článek

Foto HZS Kraje Vysočina

Štítky mobilní, odběr, hasiči, koronavirus, covid, test

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.