Počasí dnes7 °C, zítra4 °C
Pátek 19. dubna 2024  |  Svátek má Rostislav
Bez reklam

Velká a Malá olšina opět v plné kráse. K bledulím se dostaneme díky cedulím i chodníčku

Pěkným výletem na Vysočině může být třeba Přírodní rezervace Velká a Malá olšina. Ta byla již v roce 1982 vyhlášená za zvláště chráněné území. Najdeme ji na hranici Kraje Vysočina severozápadně od obce Dobrnice, částí zasahuje i do Středočeského kraje.

Jak už název říká, tvoří ji dvě oddělené plochy s celkovou výměrou 3,8 hektaru. Velkou olšinou protéká Chlumský potok, Malou olšinu představuje stará dožívající olšina navržena k ponechání samovolnému vývoji. Ochranné pásmo této rezervace je neobvykle velké z důvodu velkého lesního komplexu Chraňbožského lesa, ve kterém se obě plochy nachází. „Předmětem ochrany jsou zde přírodě blízké jasanovo-olšové lužní lesy s bohatou populací bledule jarní. Bledule se zde objevují hned po odtání sněhu, těžko bychom hledali v přírodě výraznější symbol jara,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, životní prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.

A zároveň náměstek Vlček doplňuje, že v současné době se připravuje projekt, který v podobě povalového chodníčku částečně usměrní pohyb návštěvníků v tomto území a instalací informačních tabulí, případně dalších vzdělávacích prvků sdělí veřejnosti dostatek údajů o cennosti tohoto území.

Louka s kosatci a úpolíny 

Bledule jarní se vyskytují i v nedaleké přírodní rezervaci Hroznětínská louka a olšina. Toto zvláště chráněné území je rozlohou větší, předmětem ochrany zde je nejen olšina s bledulí v údolí potoka Leština, ale i druhově bohatá pcháčová louka s kosatcem sibiřským a úpolínem nejvyšším, její součástí je i rybník Markus s výskytem čolka obecného a horského.

Bledule jsou chráněné rostliny. Jejich typickým prostředím jsou podmáčené olšiny, břehy potoků a vlhké louky s výživnou půdou. Míst, kde bledule vytváří rozsáhlejší porosty, není ve volné přírodě mnoho, a proto často patří mezi chráněná území.

Je to nádherný zážitek, říká náměstek Vlček 

„V současné době představují hlavní ohrožení pro populace bledulí, zejména pokud se nachází mimo zvláště chráněná území, zalesnění nevhodnými dřevinami a úpravy okolí vodních toků, včetně výstavby rybníků, poldrů a dalších protipovodňových opatření. Tyto záměry a zásahy je třeba výrazně eliminovat zejména při zohlednění skutečnosti, že jejím dalším ohrožujícím faktorem je sucho a kůrovcová těžba. Doporučuji každému projít se údolím plným rozkvetlých bledulí nebo vejít na okraj Malé Olšiny a vnímat všemi smysly bílý koberec květů před sebou. Je to nádherný zážitek,“ podělil se o pocity z návštěvy přírodní rezervace náměstek Lukáš Vlček.

Ohodnoť článek

Foto Fénixův Řád Rozzlobení mladí muži a mladé ženy

Štítky Velká a Malá olšina, rezervace, příroda, bledule, chráněné území, Kraj Vysočina, přírodní rezervace, Lukáš Vlček, potok, Středočeský kraj, Dobrnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Velká a Malá olšina opět v plné kráse. K bledulím se dostaneme díky cedulím i chodníčku | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.